3-й Чемпионат мира KWU

» »

Официальные результаты International Karate Friendships 2010


KATA


2010 International KATA Karate Competition

Men's +18yr
1. Kukharev Denis (Russia)
2. Furukawa Daigo (Japan)
3. Tyzo Bartlomiej (Poland)


The 6th International Youth KATA Competition

6~8yr Boys and Girls
1. Hashimoto Koumi (Japan)
2. Ono Takehito (Japan)
3. Mitarai Kana (Japan)

9yr Boys and Girls 
1. Furukawa Seiya (Japan)
2. Hosokawa Issa (Japan)
3. Kanzaki Ryushin (Japan)

10yr Boys and Girls 
1. Haraki Kenshin (Japan)
2. Fukami Yuta (Japan)
3. Miyachi Sotaro (Japan)

11yr Boys and Girls 
1. Nakajima Yuha (Japan)
2. Gondo Tomo (Japan)
3. Kamitsuji Kouichi (Japan)

12-17yr Boys
1. Hayashi Shoutaro (Japan)
2. Yamamoto Misaki (Japan)
3. Oono Hiroya (Japan)

12-17 Girls
1. Sato Sanami (Japan)
2. Akimoto Rina (Japan)
3. Takahashi Chihiro (Japan)


KUMITE

2010 International Senior Karate Tournaments

35-39yr -70kg
1. Takeuchi Shigehiro (Japan)
2. Kawamoto Tatsuaki (Japan)
3. Nakagawa Hiroshi (Japan)
3. Takemura Akira (Japan)

35-39yr -80kg
1st/Takahara Nariaki (Japan)
2nd/Sakai Shizuo (Japan)
3rd/Matsumoto Ryotaro(Japan)
Sonoda Toshitaka (Japan)

35-39yr -80kg
1. Takahara Nariaki (Japan)
2. Sakai Shizuo (Japan)
3. Matsumoto Ryotaro(Japan)
3. Sonoda Toshitaka (Japan)

35-39yr +80kg
1. Belyaev Oleg (Russia)
2. Sitnik Sergey (Russia)
3. Ando Kazuhiro (Japan)
3. Sebastien Vanroyen (France)

+40yr -70kg
1. Krejpcio Marek (Poland)
2. Sasao Yuichi (Japan)
3. Motohashi Masamichi (Japan)
3. Sato Kouichi (Japan)

+40yr -80kg
1. Liamzin Oleksandr (Ukraine)
2. Kryvoshapka Stanislav (Ukraine)
3. Nuno Dos Santos (France)
3. Wieczorek Marek (Poland)

+40yr +80kg
1. Verbytskyi Sergii (Ukraine)
2. Kanagawa Kenji (Japan)
3. Endo Makoto (Japan)
3. Gabb Warren (New Zealand)


The 6th International Youth Karate Tournaments

5yr Boys and Girls
1. Kamitsuiji Hikaru (Japan)
2. Saito Ruuto (Japan)
3. Yoshimura Tenya (Japan)
3. Noguchi Haku (Japan)

6yr Boys
1. Yamagami Kouki (Japan)
2. Nishihara Mao (Japan)
3. Oka Masataro (Japan)
3. Hirakawa Reiji (Japan)

7yr Boys
1. Takuda Kazuma (Japan)
2. Mani Shosei (Japan)
3. Hisada Shusei (Japan)
3. Ookuni Kyohei (Japan)

8yr Boys
1. Hashimoto Koumi (Japan)
2. Okamura kaito (Japan)
3. Shimizu Takato (Japan)
3. Yamaguchi Michitaka (Japan)

9yr Boys
1. Hosokawa Issa (Japan)
2. Takahashi Shouta (Japan)
3. Watanabe Kantaro (Japan)
3. Ookunidani Yuya (Japan)

10yr Boys -40kg
1. Haraguchi Shounosuke (Japan)
2. Matsuoka Naoya (Japan)
3. Motoori Tsurugi (Japan)
3. Unno Kenichiro (Japan)

10yr Boys +40kg
1. Iwamoto Ryoue (Japan)
2. Nishioka Renta (Japan)
3. Katouda Takumi (Japan)
3. Chiba Kouhei (Japan)

11yr Boys -40kg
1. Tsuchioka Aoi (Japan)
2. Kobayashi Kazuya (Japan)
3. Otsuka Yuki (Japan)
3. Hiromoto Naoya (Japan)

11yr Boys+40kg
1. Nanbara Kenta (Japan)
2. Bekmagambetov Batyrkhan (Kazakhstan)
3. Shirai Yuta (Japan)
3. Yasuda Yuitaro (Japan)

6-7yr Girls 
1. Kikuchi Minori (Japan)
2. Nomura Jyuri (Japan)
3. Tsutsumi Karin (Japan)
3. Jyoui Wakana (Japan)

8-9yr Girls
1. Furuta Kanami (Japan)
2. Nishihara Anna (Japan)
3. Matsuo Yuri (Japan)
3. Udagawa Momoka (Japan)

10-11yr Girls -40k
1. Nakano Karen (Japan)
2. Tokushige Momoe (Japan)
3. Nagai Rina (Japan)
3. Takahashi Nana (Japan)

10-11yr Girls +40kg
1. Ishikawa Yuina (Japan)
2. Nagayoshi Miyu (Japan)
3. Suzuki Haruka (Japan)
3. Nouhara Akane (Japan)

12yr Boys -50kg
1. Higuchi Chiharu (Japan)
2. Udagawa Takuma (Japan)
3. Tsuchiya Kazuki (Japan)
3. Taniguchi Atsuki (Japan)

12yr Boys +50kg
1. Kitazawa Kentaro (Japan)
2. Funaki Takumi (Japan)
3. Kuroki Atsushi (Japan)
3. Arata Hokuto (Japan)

13-14yr Boys -55kg
1. Nakamura Ryo (Japan)
2. Suzuki Shouta (Japan)
3. Kawamura Ryouma (Japan)
3. Shimizu Yuuki (Japan)

13-14yr Boys +55kg
1. Shiihara Daiki (Japan)
2. Golubtsov Maxim (Russia)
3. Kauchi Kensuke (Japan)
3. Sytnik Nikita (Russia)

12-14yr Girls -45kg
1. Sato Nanami (Japan)
2. Mizohata Mahiru (Japan)
3. Nakano Haruka (Japan)
3. Kido Ayaka (Japan)

12-14yr Girls +45kg
1. Ishikawa Haruna (Japan)
2. Okudera Yui (Japan)
3. Kawahara Erika (Japan)
3. Kurosawa Chinatsu (Japan)

15yr Boys -65kg
1. Benita Kazuma (Japan)
2. Kaga Takehiro (Japan)
3. Iwasaki Sora (Japan)
3. Yokota Yuhei (Japan)

15yr Boys +65kg
1. Sarkhoshyan David (Russia)
2. Oue Masahiro (Japan)
3. Akhmedov Ruslan (Russia)
3. Kubo Hidekazu (Japan)

15-17yr Girls -50kg
1. Nakamura Ayano (Japan)
2. Kato Mari (USA)
3. Oda Yukina (Japan)
3. Yuuda Rina (Japan)

 

15-17yr Girls +50kg
1. Yokoyama Yumi (Japan)
2. Tsujinaka Ayame (Japan)
3. Bogomolova Elena (Russia)
3. Uematsu Ryo (Japan) 


2010 World Youth Elite Karate Championships


16-17yr Boys-65kg
1. Kauchi Shosuke (Japan)
2. Khafizov Konstantin (Russia)
3. Ermakov Evgeniy (Russia)
3. Muya Ryota (Japan)


16-17yr Boys -75kg
1. Mezentsev Ivan (Russia)
2. Arbuzov Maksim (Russia)
3. Subbotkin Nikita (Russia)
3. Kostev Ivan (Russia)

16-17yr Boys +75kg
1. Meshcheryakov Roman (Russia)
2. Nakano Sota (USA)
3. Takahashi Yuta (Japan)

3. Suzuki Shunsuke (Japan) 


Просмотров: 7 510
Распечатать
+1

Похожие новости

dauren
12 мая 2010 10:58
Kazahstan Ura-Ura!

  • Нравится
  • 0

Топ новостей

Интервью

Статьи